SON DAKİKA... LİGLER ERTELENDİ...

SON DAKİKA... LİGLER ERTELENDİ...

TÜRKİYE’DE TÜM LİGLER ERTELENDİ

Ankara'da KYK Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıya Gençlik ve Spor Bakan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil katılım gösterdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun Ankara'da TFF, TBF ve TVF Başkanları ile toplantı yaptı. Kasapoğlu toplantının bitiminde yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleştirilen Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı’nda ve akabinde yapılan görüşmeler neticesinde; hentbol, voleybol, basketbol ve futbol liglerinin tamamının salgına yönelik alınan tedbirler kapsamında ertelenmesine karar verilmiştir" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, federasyon başkanları ile yaptığı toplantı sonrası şunları söyledi;

"Corona virus ile ilgili çalışmamız devam ediyor: Türkiye olarak salgının ilk ortaya çıktığı andan itibaren işin üstüne giden ilk ülkelerden biriyiz. Gelişmeleri an be an takip ediyoruz. Sağlık Bakanlığı'nda operasyon merkezi var. Hastanın dünyadaki gelişimi, tedbirleri ivedilikle ele alan bir süreç var. Tüm önlemleri hızlı ve koordineli bir şekilde hayata geçirmeye çalışıyoruz. İnşallah bu salgının üstesinden millet olarak, devletin tüm kurumlarıyla el ele vererek üstesinden geleceğiz.

14 günlük karantina süreci, yurtdışından gelen vatandaşlarımız çok önemli. Tüm tedbirlere uymak çok önemli. Tüm kurum ve kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Yaygın bir yurt ağına sahip olmamız, bizler için önemli bir fırsat. Üniversitelerin tatil edilmesi ve öğrencilerin bu zamanı aileleriyle geçirmeleri nedeniyle yurtlarımızın doluluğu yüzde 25'e düştü. Yurtlarımız hem gözlem, hem de karantina bölgesi olarak kullanıyoruz. Vatandaşların geçici bir süre buraları kullanmalarına açtık.

Federasyon başkanlarıyla önemli bir toplantı yaptık. Detaylı, kapsamlı bir değerlendirme yaptık. Sadece bugünler değil, yarınları da planlamak. Hiçbir süreci son 18 yılda sporda geldiğimiz mesafe hepimizin malumu. Bu süreç bize bir irtifa kaybı yaşatmamalı. Sporumuzun gençliğimizin ileri matuf olan yürüyüşü çok ciddi bir şekilde devam edecektir.

Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki toplantıda organizasyonların durumlarını masaya yatırmıştık. Salon organizasyonları başta olmak üzere tüm maçların seyircisiz oynanması yönünde karar almıştık. Bu geçtiğimiz hafta uygulandı. Euroleague, La Liga, Bundesliga gibi tatil kararları oldu. Ülkelerinde vaka sayıları binlerle ölü sayısı onlarla ifade edilirken ligler seyircili devam etti. Biz seyircisiz oynanma kararını vaka sayısına göre en erken alan ülkeyiz.

Corona virüs pandeminin yayılımı nedeniyle, salgının mevcut durumunun düşünülmesiyle yeniden değerlendirilmesi söz konusu. Ülkemizin en az zayiatla atlatılması için kararlar alındı.

Hepimizin amacı Türk sporunu daha güçlü hale getirmek. Antrenör, sporcularımızın sağlıklarını korumak için tüm tedbirlerin azami derecede uygulanacağına inanıyorum. Federasyon başkanları bu konudaki çalışmaları bize bildirecekler. Sporumuzu, sporcularımızı, ay yıldızımızı daha güçlü hale getirmek için işbirliğimizi bundan sonra daha güçlü hale getireceğiz. Bundan sonra birlikte sevinmeye, bu duyguları var etmeye devam edeceğiz. Yabancı sporcuların yurt dışı konusundaki seyahatlerinde 14 gün kuralının ne kadar hassasız. Hiç bir tedirginliğe gerek kalmayacak. Bu mücadeleyi, tedbirli, duayla ve en güçlü bir şekilde atlatacağız. Aldığımız kararların camiamıza, sporumuza ve gençlerimize hayırlar getirmesini diliyorum."

HİDAYET TÜRKOĞLU: BU KARARI DUYMAK BİZLERİ GERÇEKTEN MUTLU ETTİ

Toplantı sonrası konuşan Türkiye Basketbol Federasyon Başkanı Hidayet Türkoğlu, "Öncelikle bu süreçte bizi burada misafir edip anlatmak istediklerimizi dinleyip sonunda da her branşın beklediği kararları duymak bizleri gerçekten mutlu etti. Her zaman devlet olarak atılmış tüm adımların spor camiası adına atılmış olması bizi çok mutlu etti. Hepimiz dünya olarak, ülke olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte sporcularımızın çekincelerini her zaman bakanımıza iletiyorduk. Sayın bakanımız ve diğer kurumlar bizden daha bilgili olmaları ve ülkeyi bu şekilde yönetiyor olmaları bizi her zaman mutlu ediyordu. Karar, bu süreçte herkesi mutlu etmiştir. Biz alınacak tedbirleri, üzerimize düşenleri layıkıyla yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Erteleme sonrası işimiz daha farklı olacaktır. Kulüplerden, sporculardan isteklerimiz farklı olacaktır. Kendilerine daha sıkı bakmaları ve tedbiri elden bırakmamalarını istiyoruz. Bu karar tüm spor camiasına hayırlı olsun. Umarım, tüm sporcularımız ve camia bu karardan memnun olmuştur." dedi.

ÜSTÜNDAĞ: BU SÜRECİ EN KISA SÜREDE ATLATACAĞIZ

Türkiye Volaybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ "Sayın bakanımızın daveti üzerine bugün burda biraraya geldik. Türk sporu için en iyisi olması gereken karar üzerine tartışıldı. Sayın bakan biz federasyonların görüşlerini dinlemesine ayrıca teşekkür ediyorum. Alınan karar alındığı gibi bırakılmalı. Biz voleybol branşı olarak da çok zor bir süreçteyiz. Olimpiyatı hak etmiştik. Olimpiyat hazırlığı bizim için çok önemliydi. Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde 4 kulübün 3'ü Avrupa'da ilk 4'e kaldı. Planlı programlı, samimi, şeffaf birlikte hareket edeceğiz. Bunu en kısa sürede atlatacağız. İnşallah sağlıklı, seyircili, güzel günler geçireceğiz." şeklinde konuştu.

SERVET YARDIMCI: BU SÜRECİ YÖNETECEĞİZ

TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı, "UEFA, Euro 2020'nin önümüzdeki seneye erteledi. Buradaki amaç, UEFA, Avrupa'da turnuvalarını ve Avrupa liglerini bu yıl bitirme gayesindeydi. Bu süreci UEFA ile yakınen takip ederek bir karar almış olacağız. Bu süreci yöneteceğiz. Kararın hayırlı olmasını diliyorum. Sayın bakana teşekkür ediyorum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 17:36

SporDenizli20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER